Sokáig nem volt függönyünk a konyha – nappaliban, mert egyszerűen fogalmam sem volt róla, hogy milyen is legyen. Aztán a Pinteresten elkezdtem gyűjtögetni az inspirációkat, és így kezdett körvonalazódni a megoldás is. 

Az hamar eldőlt, hogy az alap zsákvászon lesz, de a díszítésre még kellett aludnom párat 🙂

Végül is a csipke mellett döntöttem, szerintem nagyon jól áll a zsákvászonnak a csipke. Megkértem hát anyukámat, hogy horgoljon nekem jó párat. Ezúton is köszönöm Neki!!!

Aztán el kellett még döntenem, hogy oldalra elhúzható, vagy roló legyen. Egyrészt a hely adottságai, másrészt a látvány miatt a római roló mellett döntöttem. Mondhatni mániám hogy minél több fény jöjjön be az ablakokon, főleg így télen van jelentősége. Minden kis napsugár számít! És ez a megoldás nem árnyékol oldalt, szemben azzal, ha a viszonylag merev zsákvásznat húznám el oldalra. Ráadásul, mivel egy sávba az aljára terveztem varrni a csipkéket, így ezek látványosan díszítenek majd felhúzva is.

 

 

Először is pár tapasztalat a zsákvászonról:

  • Viszonylag merev anyag, nagyon nehéz vasalni. Én kimostam előtte, és ugyan „csak” 800-as fordulaton centrifugáltam, szinte képtelenség volt kivasalni, pedig ahogy kivettem a gépből, azonnal nekiálltam. Az biztos, hogy csak nyáron fogom mosni, akkor sem centrifugálom, hanem csak kiakasztom csepegni, majd száradás előtt még jócskán vizesen vasalom.
  • Sokat összemegy – 150 cm-en úgy 5-7 cm-t, és szélességében is a 100 cm-ből 97 lett…
  • Vásárlásnál nagyon kell figyelni a hibákra. Mivel természetes anyag, van benne rendesen piszok is, de sokkal rosszabb, ha hibás az anyag.

Miután eldőltek ezek a fontos részletek, jöhetett a kivitelezés.

Mire lesz szükség hozzá?

  • zsákvászon
  • kis karikák vagy ringlik (osztásonként 2-2 db)
  • szemescsavar (függönyönként 5 db)
  • vékony zsinór felhúzáshoz
  • vékony léc a merevítéshez

Először is mikor megvettem az anyagot, jó ferdén vágták el, úgyhogy a beavatáson felül erre is rá kell hagyni akár 10 cm-t is. Higgyétek el, nem lesz sok. Én direkt megkértem az eladót, hogy vágja a szövés mentén, de még így is ki kellett igazítanom. Tehát a szükséges hosszt úgy tudjátok kiszámolni, hogy veszitek a függöny hosszát (mekkora legyen készen), ehhez jön amennyit kb. összemegy az anyag + alsó és felső bevarrás, amibe beledugjuk a fa léceket és az osztásonkénti bevarrás.

Az első, amit meg kell tenni a méretre vágás. Én az ablak aljáig mértem, ehhez a hosszhoz még hozzá kell adni a felső és alsó  bevarrást – esetemben ez 6-6 cm volt. Majd a függöny hosszát figyelembe véve fel kell osztani egyforma részekre. Ezek az osztások akkor néznek ki jól, ha 30-40 cm körül vannak, hiszen felhúzva ez megfeleződik. Tehát, hogy érthető legyen:

a szükséges anyag hossza: 155 cm (a kész függöny hossza) + 6+6 cm  (alsó és felső bevarrás) + 3-3 cm osztásonként = 179 cm.

A kiosztásnál nagyon figyeljetek, főleg, ha két függönyt készítetek egymás mellé, hogy ne járjatok úgy, mint én. A második függönynél elmértem az osztásokat, gyorsan meg is varrtam, majd mikor felakasztottam láttam, hogy nem futnak a varrások… Nem voltam ideges… Szóval inkább eggyel többször mérjetek, mint egy napot bontogatással és újravarrással töltsetek.

A kiosztást kicsit megbolygatta, hogy a függöny aljára terveztem felvarrni a horgolt csipkéket, amik leengedve szépen mutatnak majd, de felhúzva szinte semmi nem látszik majd belőlük. Arra a megoldásra jutottam, hogy a roló alsó 35-40 cm-ét, amin a csipkék lesznek, hagyom lelógni felhúzás után is, tehát az alsó merevítő lécet ennyivel feljebb helyezem el.

a

A varrás után következett a ringlizés. Minden bevarrásba – a felső 6 cm-es kivételével – került 2-2 ringli (vagy rávarrható kis karika). Ezeket a szélétől 15 cm-re tettem.

a

Ezután a következtek a merevítő lécek. A felső lécbe kerülnek a szemescsavarok, amikben majd a felhúzózsinór fut, illetve ezekkel lehet majd felakasztani a függönyt. Ezekből függönyönként 5 darabra lesz szükség.

Fontos, hogy a csavaroknak elő kell fúrni, különben a vékony lécet elrepeszti a csavar.

Először a függöny hátulja felől, a ringlik vonalába kerül 1-1 szemescsavar – ezeken fut majd fel a zsinór.

Utána szintén a függöny hátulján, a léc szélétől 2 cm-re kerül 1 csavar – ezen fut majd le a felhúzózsinór. Ezt belátásotok szerint jobb, vagy bal oldalra is tehetitek, attól függően, hogy melyik oldalról szeretnétek majd kezelni a függönyt. Esetemben, mivel két részből áll a függöny, egyiken jobb, másikon bal oldalra kerültek a csvarok.

Végül a léc tetejére (ami majd a plafon felé néz) kerül újabb 1-1 szemescsavar, a léc széleitől 10-10 cm-re – ezekkel tudjuk majd felakasztani a kész függönyünket.

Az alsó merevítő már nem ennyire macerás, azt csak egyszerűen bele kell dugaszolni a neki készített varrásba, ezt nem szükséges rögzíteni.

a

Ezután már csak a zsinór befűzése van hátra (a képen ne zavarjon meg, hogy a felső merevítő lécen nincs éppen zsinór, ezt egy mosás alkalmával fényképeztem, amikor szétszedtem a függönyt). Ezt legegyszerűbb úgy lehet megtenni, ha leterítjük a földre. A fűzést a függöny alján kell kezdeni, a „húzós” oldallal ellenkező oldalon:

a legalsó ringlibe belekötjük a zsinór egyik végét (1.), majd a másik végét felvezetjük a ringliken keresztül a felső merevítőben lévő szemescsavarig (4.), azon, majd a másik kettőn is átfűzve az egyik oldalával végeztünk is (5-6.). Most áthúzzuk teljesen a zsinórt, hogy szépen kifeszüljön (7.).

Utána visszafűzzük a zsinórt a két szélső szemescsavaron (8-9.), majd le a ringliken (10-14.), és a legalsó ringlin megcsomózzuk (14.).

És ennyi 🙂

a

Végül felkerült a pont az i-re, vagyis a csipke a függönyre 🙂

Először szépen elrendezgettem, majd pár öltéssel felvarrtam őket.

a