Amikor a házunk felújításába kezdtem, elég hamar körvonalazódott bennem, hogy a bútorozást a családi örökségből származó, több, mint 100 éves bútorokkal akarom megoldani. Igaz, hogy egyik-másikkal sok munka volt, de megérte. Nagyon jó érzés ezek között a bútorok között élni, tudva azt, hogy ezeket az őseim nap, mint nap használták. Oké, kissé szentimentális, de gondoljatok csak bele, nem így van? Ha nálad is porosodik egy-két családi örökség a padláson, nem véletlenül nem dobtad még ki. Mert kedves emlékek fűznek hozzá. A dédi komódjához, a nagypapa székéhez…

A következő kérdés, ami felmerülhet benned, hogy vajon megéri-e felújítani, újjávarázsolni ezeket a régi bútorokat. Erre nem egyszerű válaszolni, de ha eddig őrizgetted, mindenképpen érdemes elgondolkodni rajta. Először is meg kell nézni, hogy szerkezetileg milyen állapotban van. Ha stabil, jó szerkezeti állapotban van, akkor az én válaszom egyértelműen igen! Ezek még fából készültek, „bennük van az anyag”.  Kisebb hibákat könnyen lehet javítani otthon is, de van egy határ, amihez már célszerű szakember segítségét kérni. Persze semmi sem lehetetlen 🙂 Én egy komódot alakítottam át konyhaszigetté, amire egy barátom azt mondta, hogy „de ugye ez a tűzre megy?”

 

Aztán azt is meg kell nézni, hogy nem fertőzött-e farontó bogarakkal. Ezek a kis alamuszi állatkák sokszor nem végeznek fél munkát, szinte teljesen tönkre tehetik a faanyagot. Ha túlságosan szétrágták a bútort, sok munka elé nézhetünk, ami a farontó bogarak kiirtását, a rengeteg apró lyukacska tapaszolását, esetleges pótlásokat jelenthet. Nézzétek csak, mivé lett ez a barna szekrény?

a

 

Érdemes elgondolkodni azon is, hogy milyen célra szeretnénk majd használni a bútort. Nem szükséges az eredeti funkcióban gondolkodni, nyugodtan engedjétek el a fantáziátokat. Minden bútornak meg lehet találni a megfelelő funkciót és stílust, aminek már boldogan találsz helyet az otthonodban. Ilyen például ez a régi ablakszárny, ami tükörként kelt új életre.

a

 

Na és ha minden rendben vele, vagy végeztünk a szükséges átalakításokkal, javításokkal? Akkor jöhet a festés. Ez már az örömmunka része. Amikor én nekiállok egy bútort felújítani, alig várom ezt, hiszen ez a legkellemesebb és leglátványosabb része a munkának. Persze az is lehet, hogy nem egy régesrégi bútor a kiszemelt áldozat, csak a pár éves asztal, komód, vagy nappali bútor, amit egyszerűen meguntatok, vagy egy stílusváltás miatt már nem férne bele az elképzelésetekbe – akkor főleg érdemes elgondolkodni az átfestésen, hiszen így az előkészítő munkálatok átugorhatók, és egyből jöhet a festés.

Tehát ha van felújítandó vagy csak átfestendő bútorod, de nem tudod merre tovább, nézz körül a munkáim között, vagy látogass meg személyesen a RégiSzép műhelyében egy kis inspirálódásra, beszélgetésre!