Felmerülhet bennetek a kérdés, hogy milyen festéket és egyéb anyagokat is használok a bútorfelújítások, festések során? Mennyire tartós ez a festék, milyen helyiségekben használható, bírja -e a vizet…? Ebben a bejegyzésben erre adok választ, próbálom röviden összefoglalni a lényeget, de ha bármi kérdésetek felmerül, keressetek bátran.

A festék, amit legtöbbször használok, az Annie Sloan által kifejlesztett krétafesték, ami környezetbarát, szagtalan, gyorsan szárad. Jelenleg 37 szín közül lehet választani, ráadásul ezek a színek egymással keverhetők, és a paletta is folyamatosan bővül.

a

A krétafesték számomra elsősorban a rusztikus, antikolt, struktúrált felület festéke, kifejezetten erre lett kifejlesztve, de azért – bizonyos keretek között – modernebb felületek is létrehozhatók vele.

a

A rusztikus, koptatott felületet kialakítására többféle technika létezik, ezeket használva és egymással kombinálva más-más hatás érhető el.

a

a

a

a

A festék száradása után waxot, vagyis bútorviaszt használok a felület lezárására. Színtelen waxot minden esetben használni kell, ez fixálja, teszi ellenállóvá és takaríthatóvá a felületet. Ezen kívül még három színben érhető el a bútorviasz, melyek az antikolásnál használatosak. A krétafesték egy sűrű állagú festék, ami más festékekkel ellentétben nem terül, így az ecsetnyomok  száradás után is megmaradnak. Ezekbe, illetve a faragásokba ül bele az antikoló viasz, kiemelve és különlegessé téve a felületeket.

A fehér viasz a sötétebb színeket varázsolja kissé világosabb tónusúra, a sötétbarna és fekete viasz pedig a világosabb színeket emeli ki, teszi különlegessé, a sötétebb színeket még jobban elmélyíti.

Ha a bútoviasz felhordása után puha ronggyal áttöröljük a bútort, selyemfényű felületet kapunk, enélkül matt marad.

a

Zárásként a tartósságáról.

Eddigi tapasztalataim alapján – ami pár évet jelent – azt mondhatom, hogy a waxolt felület nagyon jól bírja a mindennapi strapát, jól takarítható, akár nedves ronggyal is, sőt, én még a sámlinkat néhanapján enyhe súrolószerrel is kénytelen vagyok tisztítani, és nem kopik. A súrlódást nagyon jól bírja a festék wax-al kezelve is. Nálunk van több bútorban rattan fiók, többek között konyhában is, és egyáltalán nem kopott meg a használat során.

Az ütődésnek már kevésbé ellenálló. Székeken például meglátszik, ahogy az asztallap élének neki van tolva, de ezt nem a festék minőségének tulajdonítom – ha más festékkel festett széket erősebben nekitolunk (=gyerek nekivágja), az sem gondolnám, hogy sokáig bírná 🙂 De erre is van megoldás, ha tudjuk, előre, hogy nagyobb igénybevételnek lesz kitéve az adott bútordarab, lehet lakkozni is, ami jobban bírja a kiképzést.